Aksaray’da Basınçlı Sulama Sistemleri Eğitimi Düzenlendi

Aksaray ilinde bulunan İmece Plastik fabrikasında Merkez Birliğimiz ve 16 Bölge Birliğinden Bölge ve Kooperatif temsilcilerinin katıldığı “Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi. 

Toplantının birinci oturumunda; T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Tebliği ve Uygulama Rehberi” ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yayınlanan tebliğe göre “Güneş Pilli Sulama Sistemleri” hakkında eğitim düzenlendi.

Öğleden sonraki oturumda ise Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda İmece Plastik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güneş’in moderatörlüğünde,  Merkez Birliği, Bölge Birlikleri, Şirket ve Kooperatif Yetkililerinin katılımıyla, “Sulama Sistemleri satışlarında İmece Plastik A.Ş.’nin payı, bayilik sistemiyle ilgili sorunlar ve beklentiler ile satış öncesi ve sonrası hizmetler” üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Güneş; “Ülke olarak kullandığımız toplam suyun yüzde 73’ünün tarımsal sulamada kullanıldığı düşünüldüğünde, basınçlı sulama sistemleri ile sağlanacak su tasarrufunun ne denli önemli olduğu görülecektir. Karık sulama yöntemine oranla, damla sulama yüzde 60, yağmurlama sulama sistemi yüzde 30 civarlarında su tasarrufu sağlıyor. Bu denli tasarruf sağlayan basınçlı sulama sistemlerinin kurulmasında faizsiz kredi uygulamaları olmasına rağmen sistem maliyetinin yüksek olması, çiftçilerimizin basınçlı sulama sistemi kurmalarını engelliyordu. Burada hükümetimiz % 50 oranında hibe desteği sağlayarak çiftçinin üzerindeki yükü hafifletmeyi planlamaktadır. Tarım Kredi olarak bizlerde her zaman olduğu gibi Hükümetimizin bu projesinde yer alacağız. Modern sulama sistemlerinin satış ve pazarlamasından başlayarak kredilendirilmesinde, hibe desteğinin alınmasında, proje çiziminde, kurulumunda, satış sonrası teknik destek sağlanmasında, yedek parça temininde Tarım Kredi olarak yer almamız gerekiyor. Ülke tarımının gelişmesinde ve ortaklarımızın kalkınmasında üstümüze düşen vazifeyi hep beraber layıkıyla yerine getireceğimize inanıyor, başarılar diliyorum.” dedi.

Toplantıda, Merkez Birliğinden Krediler ve Mali İşler Daire Başkanı Yahya Altınkaya, Pazarlama Daire Başkanı Göktürk Hakan Şahin, Konya Bölge Birliği Müdürü Mustafa Odabaşoğlu, Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Müdürü Erol Apaydın ve Konya Bölge Birliği ile İmece Plastik A.Ş. Yetkilileri hazır bulundu.

Toplantı sonrasında İmece Plastik A.Ş. Yöneticilerinin Bölge Birliği ve Kooperatif yetkililerine fabrika sahası, üretim bandı ve Kalite-Kontrol Laboratuvarı gezdirilerek üretime ve kalite politikasına ilişkin tanıtımı yapıldı. 

Mehtap SUCU / KONYA

Okunma 1651 defa