Poyraz, Karayama’dan Görevi Devraldı…

 

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, eski Genel Müdür Ayhan Karayama’dan görevi düzenlenen törenle devraldı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşanan görev değişiminin ardından devir teslim töreni yapıldı. Törende eski Genel Müdür Ayhan Karayama görevi, Genel Müdür Fahrettin Poyraz’a devretti.

TRT Arı Stüdyosunda gerçekleştirilen törene; Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, TBMM Komisyon Başkanları, Milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi üyeleri, Sayıştay ve Danıştay mensupları, Tarım Kredi Kooperatifleri eski Genel Müdürü İrfan Güvendi, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetçiler, Daire Başkanları, Birim Müdürleri, şirket temsilcileri ve çok sayıda personel katıldı.

“Desteğimiz sürecek”

Törende yaptığı konuşmada Başkan Külcü, “Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaklaşık 20 aydır görev yapan Ayhan Karayama,  bu sürede kurumumuzda çok güzel işler yaptı. Kendisine mesai mevhumu gözetmeden, gece gündüz çalışarak yaptığı bu çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu güne kadar bu kuruma hizmet veren herkese de çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın çok zor bir görev üstlendiğine dikkat çeken Başkan Külcü, “Allah yar ve yardımcısı olsun. İnşallah başarılı bir dönemde birlikte çalışırız. Bizler Merkez Birliği yönetimi olarak kurumumuzda görev alan Genel Müdürlerimize hep destek verdik bundan sonra da aynı desteği vereceğiz. Genel Müdürümüzün görevinin de hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

“Sofranın bereketini arttırmak için çalışacağız”

Yeni Genel Müdür Fahrettin Poyraz da, Tarım Kredi Kooperatiflerinin stratejik bir kurum olduğuna dikkat çekerek; “Ulusal güvenlik anlamında en önemli kurumlarımızdan bir tanesi Tarım Kredi Kooperatifleri ve ona bağlı şirketlerdir. Bunun farkında olmamız lazım. Eğer bugün Türkiye dimdik ayakta duracaksa, güçlü olacaksa; gıda güvenliği noktasında güçlü olmak zorunda. Bunun alt yapısını hazırlamak ve bu sistemi işler vaziyette tutmak zorunda. Bu çalışmayı sadece kendisi için değil, ülke coğrafyası ve mümkünse tüm dünyada da ulaşabildiği her alanda başarmak zorunda. Bu bağlamda kurumumuzun öneminin farkında olmamız gerekiyor.” dedi.

Gelecek nesillere üreten ve güçlü bir Türkiye bırakmak zorunda olduklarını vurgulayan Poyraz,  65. Hükümet’in öncelik verdiği sektörlerin başında tarım ve hayvancılığın geldiğini söyledi. Poyraz, tarımın dünyada ve ülkemizde artan önemine dikkat çekerek sözlerini; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğini yaptığı “Milli Tarım Projesi’ni bu anlamda önemsiyorum. Dünyada 7 milyardan fazla insan yaşıyor, bunların beslenmesi gerekiyor. Su, ekmek, gıdanın olmaması durumunda dünyanın halini hayal bile edemeyiz. Bu haliyle birçok ülke kendi kendine yetemiyor. Yeni bir dünya hayal edebilirsiniz ama gıdasız hayal edemezsiniz. Bugün dünyada 34 ülke gıda, 80 ülke ise su sıkıntısı çekiyor. Bütün bu sıkıntılar bizde yok. Önce şükredeceğiz, elimizdekinin kıymetini iyi bileceğiz. Ardından da yarınımızı şimdiden görüp, hesap edip tedbir alacağız. Hazine değerinde verimli topraklarımız var ama bu yetmez. Alın teriyle sulanmayan hiçbir toprak bereketini sofraya taşıyamaz. Sofranın bereketini arttırmak için çalışacağız” diye sürdürdü.

“Adı konmamış bir mücadele içindeyiz”

Kamuoyunun Tarım Kredi Kooperatiflerinden yeterince haberdar olmadığını ifade eden Poyraz, “Kurumumuz nasıl algılanıyor. Öneminin kim, ne kadar farkında. Bu noktada karar vericiler, yöneticiler tarafından masaya yatırılması gerekiyor.” dedi. Tarım Kredi Kooperatiflerinin kuruluşundan bu güne kadar emeği geçenlere teşekkür eden Poyraz şunları söyledi: “Daha yapacak çok işimiz var. Adı konmamış bir mücadele içindeyiz. Türkiye şu anda dünyanın en büyük ve güçlü ülkeleri arasında yer almak durumunda. Bu mücadele sırasında Tarım Kredi Kooperatifleri tüm teşkilatlarıyla birlikte üzerine düşeni yapmak zorundadır. Çok köklü ve geleneklerine bağlı bir kuruluşuz. Ancak bu geleneklerin geleceği inşa etme noktasındaki çabaları engellememesi gerekiyor” dedi.

“Bu kurumun mesuliyetinin ağır olduğunun farkındayım”

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 5 milyon çiftçiye, aynı zamanda da gıda arzı noktasında 80 milyon insana ulaşma kapasitesine sahip bir kurum olduğunu ifade eden Genel Müdür Poyraz, kurumun inanılmaz bir çalışma alanına sahip olduğunu ve artık bu alanı beraber işleyeceklerini kaydederek; “Üzerimizde bir beklenti var ve bu beklentiyi çalışmalarımızla hayata geçirmemiz gerekiyor. Türkiye eğer 2023 hedeflerine ulaşacaksa, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olacaksa; Tarım Kredi Kooperatifleri de bu süreçte üzerine düşeni yapacak. Ve inşallah şimdikinin bir kaç katı büyüklüğe ulaşarak hem tarım sanayisi hem de vatandaşa ulaşma anlamında sorumluluklarını yerine getirecektir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en birikimli kadrolarının Tarım Kredi Kooperatiflerinin bünyesinde olduğunu vurgulayan Poyraz konuşmasını; “Hep birlikte başarılı işlere imza atacağız. Kurum çalışanları olarak herhangi bir aksaklık görüyorsanız, bize ulaştırmanız yeterli. Sistemin içinde olan sizlerin önerilerinizi her zaman dinlemeye hazırız ve her zaman sizlere kapımız açık. Bize deli dolu çalışanlar lazım, bu vatan için memleket için kendini feda edebilecek çalışanlar lazım. Biz görev süremiz boyunca bu bayrağı daha ileriye taşımaya çalışacağız. Emaneti üstlendik, bu kurumun mesuliyetinin ağır olduğunun farkındayım. Tek taraflı bir yönetim anlayışından çok, birlikte yönetim ve tecrübeleri paylaşma anlamında bir çalışma ortamı oluşturabilirsek daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Sözlerime son verirken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırıma,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya, Yönetim ve Denetim kurulu üyelerimize bize olan inançları ve güvenleri için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” sözleri ile sonlandırdı.

“Gözüm arkada değil”

20 ay önce bugünü hesaplayarak göreve başladığını ifade eden Ayhan Karayama da “Elhamdülillah, bu sürede görevimi yapmanın ve yine aynı camiadan geldiğimiz bir dostumuza görevini devretmenin huzuru ve mutluluğunu yaşıyorum. Zerre kadar burukluğum yok ve gözüm arkada değil.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinde görev aldığı sürede yaptıkları işleri özetleyen Karayama, “Genel Müdür olarak göreve başladığım ilk günden itibaren Hükümetimiz be Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile uyumlu bir çalışma dönemi geçirmeye gayret ettik. Çok sayıda projede işbirliği yaptık, mesai kavramı gözetmeksizin çiftçi kardeşlerimize hizmet götürebilmek için çalıştık. Tarım Kredi bu gün geldiğimiz noktada iç çekişmelerden arındırılmış, işine konsantre olmuş prestijli bir aile olarak karşımızda.” ifadelerini kullandı.

“Kuruma değer katacağından şüphem yok”

Görev yaptıkları süre içerisinde tek amaçlarının Tarım Kredi ailesini büyütmek olduğunun altını çizen Karayama, “Çalışma dönemimin sonunda, yöneticilerimizin iradesi ve yönetim kurulumuzun kararı ile bu görevi, daha önceden yakinen tanıdığım değerli dostum Fahrettin Poyraz Bey'e devrediyorum. Bu kuruma değer katacağından şüphem yok. Kendisine başarılar diliyor ve her zaman yanında olacağımı bilmesini istiyorum” dedi.

Karayama sözlerini; “Birlikte çalıştığımız süre boyunca niyetimizin hep haktan yana olduğunu bilmenizi isterim. Bu duygularla Tarım Kredi Ailesine veda ederken, varsa sizde olan haklarımı helal ediyor, sizlerden de hakkınızı helal etmenizi diliyorum.” şeklinde noktaladı.

Törenin sonunda Ayhan Karayama tarafından Fahrettin Poyraz’a çiçek, Poyraz tarafından Karayama’ya teşekkür plaketi ve son olarak da Yönetim Kurulu adına Külcü tarafından Karayama’ya hediye takdim edildi.

Okunma 592 defa