Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

4.01.2021 12:00:00

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Tarım Kredi Yem’in 2019 yılında temelini attığı İzmir Tire ve Şanlıurfa fabrikalarında üretim başladı. Tarım Kredi Yem, faaliyete başlayan iki yeni fabrikasıyla toplam üretim kapasitesini 1.2 milyon tondan 1.7 milyon tona çıkardı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 17 Bölge Birliği, 1.620 kooperatifi, 195 hizmet bürosu, 17 şirketi ile hali hazırda tarımsal üretimin devamlılığı için hizmet verdiğini, yemden tohuma, gübreden akaryakıta kadar ortaklarının ve diğer çiftçilerin tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade etti.

Tarım Kredi şirketlerinden TK Yem’in yeni iki fabrikasının faaliyete geçmesiyle birlikte yıllık üretim kapasitesini yüzde 30’un üzerinde arttıracaklarını dile getiren Poyraz, “Üretimin satışa dönüşmesi durumunda Tarım Kredi Kooperatiflerinin sektördeki payı yaklaşık yüzde 15 seviyesine gelecektir. Bu sayede yem kalitesi ve fiyatlarında piyasayı belirleyen ve yönlendiren konumda olacağız” dedi.

“Üretim kapasitemiz 500 bin ton artacak”

Tarım Kredi Yem’in 2020 yılı faaliyetleri ve yeni yatırımlarını değerlendiren Poyraz, 2020 yılına önemli hedef ve yatırımlarla girdiklerini belirterek, “Bunlardan en önemlisi İzmir-Tire ve Şanlıurfa yem fabrikalarıydı. Yıllık 500 bin ton üretim kapasitesine sahip iki fabrikamızı hizmete açarak, toplam 175 milyon TL yatırımı hayata geçirdik. Türkiye’de mevcuttaki fabrikalara göre oldukça büyük ölçekli olan yeni fabrikalarımızda 100 kişilik istihdam sağladık” diye konuştu.

“Yatırımlarımız artarak sürüyor”

Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz, ayrıca mevcut fabrikalarının teknolojilerini zamanın şartlarına uygun hale getirecek ve piyasadaki rakiplerine karşı rekabet gücü kazandıracak yatırımlarını sürdürdüklerini de belirterek, “Sakarya fabrikamızı tepeden tırnağa yeniledik.  Kütahya fabrikamızın kapasitesini flake tesisi yaparak yüzde 30 artırdık. Sivas fabrikamızı geniş revizyondan geçirdik. Elazığ fabrikamıza yatay depo yaptık. Balıkesir’de 2 bin metrekare kapalı alanda Bakım Onarım Merkezi’ni tamamlamak üzereyiz. İzmir Ödemiş’te 70 dönüm, Erzurum’da 30 dönüm ve Kırklareli’nde 45 dönüm olmak üzere toplam 145 bin metrekare yatırım amacıyla arazi satın aldık. Çiftçi ortaklarımızdan aldığımız ürünleri artırmak amacıyla ilave 70 bin tonluk silo yapılarak çelik silo kapasitemizi 57 bin tondan 127 bin tona çıkardık. Beylikova süt fabrikamızı kara geçirerek kapanma riskini önledik” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz 2 milyon ton üretim”

Poyraz, hedeflerinin söz konusu fabrika yatırımlarıyla birlikte yıllık üretim kapasitelerini 2 milyon ton seviyelerine çıkarmak olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Tarım Kredi Yem, yeni yatırımlarının sağlayacağı büyümeyle, yem sektöründeki regülasyon görevini daha iyi şekilde yerine getirecek. Piyasada fiyat dengeleme ve çiftçimize daha ucuz, kaliteli yem teminini sağlayacağız. Tarım Kredi Yem büyüdükçe, fiyat istikrarıyla çiftçimiz daha öngörülebilir ve uygun maliyetlerle yem temin ederek et ve süt üretimine destek sağlayacak. Biz ‘girdi maliyetini ne kadar aşağı çekebilirsek, o kadar hayvancılık sektörünü büyütürüz’ diye düşünüyoruz.  O nedenle yem sektöründe fiyatları temel koşul olarak alıyoruz. Tarım Kredi Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak 2020 yılı için 1 milyon 200 bin ton satış gerçekleştirdik.”

“İdari yapımızı güçlendirdik”

Yeni yatırımları dışında TK Yemin idari yapısını da güçlendirdiklerini vurgulayan Poyraz, “2018 yılında ihale yöntemini değiştirerek katılımcı sayısını artırmak ve daha şeffaf ihale yapılmasını temin etmek amacıyla elektronik ihale sistemine geçtik. Denetim konusunda daha etkin durumdayız. Şirketimiz bünyesinde İç Denetim Müdürlüğü kurduk ve denetçi sayısını artırdık” diye konuştu.

“Buzağı maması çalışmalarına başladık”

Yem satışlarını izledikleri uygun fiyat ve yüksek kalite politikasının etkisiyle 955 bin tondan 1,2 milyon tona çıkardıklarına işaret eden Poyraz, şunları kaydetti:

“Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi yanı sıra kanatlı ve balık yemleri ürün listemize eklendi. Tarım Kredi Yem Sanayi olarak Ankara Üniversitesi Teknokentinde AR-GE merkezi kurduk. AR-GE birimimiz yemde kullanılan ithal girdiler yerine yerli alternatif hammadde ve katkıların kullanılması için çalışmalar yürütmektedir. Özellikle buzağı ölümlerinin önüne geçmek üzere probiyotik katkılı buzağı maması çalışmalarına başladık. Sahada görevli olan besleme danışmanlarımızın çalışmalarını daha etkili takip etmek ve yönlendirmek üzere Çiftçi Temas Sistemi ÇİTES’i devreye aldık. Alo Yem hattı kuruyoruz. Böylece çiftçilerinize 7 gün 24 saat satış sonrası destek sağlamış olacağız.”