Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

13.10.2020 12:00:00

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, kredi kullanan ortaklarının ödeme alışkanlığının pekiştirilmesi ve borcunu vadesinde düzenli olarak ödeyen ortakların ödüllendirilmesi amacıyla yeni bir kredi uygulaması başlattı.

Kredi borçlarını zamanında ödeyen ortaklara teşekkür mahiyetinde “Bereketli Kredi” adı altında sunulan proje kapsamında Tarım Kredi ortakları 10 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabilecek.

Gerekli şartları taşıyan ortaklara, 2021 yılı Ocak-Şubat-Mart ayları içerisinde kullandırılacak Bereketli Kredi ile çiftçilerimize yeni bir kaynak sunulmuş olacak.

Tohumdan sofraya tarımsal üretimin her aşamasında ülke tarımının en büyük destekçisi olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçimizin yükünü hafifletecek yeni bir kredi imkanı getiriyor. 850 bin ortağıyla Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi, ortaklarının borç ödeme alışkanlığının pekiştirilmesi ve borcunu düzenli olarak ödeyen ortakların teşvik edilmesi amacıyla “Bereketli Kredi” adı altında yeni bir kredi ürünü geliştirdi.

Çiftçilerimize yeni kaynak

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, tarımsal üretimde devamlılığı sağlamak ve üreticinin yanında yer almak üzere Tarım Kredi olarak her zaman taşın altına ellerini koyduklarını, bu amaçla da ortaklarına yeni bir faizsiz kredi ürünü sunduklarını söyledi.

Üreticilerin karşılaştığı en önemli sorunların başında finansman maliyeti geldiğine işaret eden Poyraz, “Genel ekonomik dalgalanmaların sonucu olarak zaman zaman eleştirilerle karşılaşsak da Tarım Kredi olarak her zaman üreticimizin yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Uygulamaya aldığımız Bereketli Kredi ile de ortaklarımıza yeni bir kaynak oluşturduk. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde de indirimli kredi kullanımlarını, ayni kredi kullanımı noktasında sabit oranlı krediye dönüştürdük. Şu anda ortaklarımız yüzde 7 oranıyla yıllık kredi kullanarak tarımsal girdilerini temin edebiliyorlar.” dedi.

Bereketli Kredi’den 2019 yılında 10 bin TL ve üzerinde ayni kredi kullanmış ve borçlarını zamanında ödeyen ortaklarının yararlanacağını belirten Poyraz, “Başlattığımız Bereketli Kredi projesi ile çiftçimiz bir nebzede olsa rahatlayacaktır” diye konuştu.

Bereketli Kredi kapsamında Tarım Kredi ortaklarının faizsiz olarak tohum, gübre, zirai ilaç, yem ve akaryakıt (motorin) kredisi kullanabileceklerini ifade eden Poyraz, şunları söyledi:

“Kapsama giren ortaklara kullandırılacak Bereketli Kredi tutarının belirlenmesinde 2019 yılında kullandırılan kredi tutarları dikkate alınacak ve bu ortaklara 2019 yılında kullandıkları ayni kredi tutarlarının yüzde %10’una kadar oranlarda Bereketli Kredi imkanı sağlanacak. Bereketli Kredi uygulamasından yararlanacak ortaklarımızın, kredi kullandırılacak tarih itibariyle TARSİM (tarım sigortası) yaptırmış olması gerekiyor. Gerekli şartları taşıyan ortaklarımız, 2021 yılı Ocak-Şubat-Mart ayları içerisinde Bereketli Kredi projesi kapsamında 10 bin TL’ye kadar faizsiz olarak kredi kullanabilecek. Gerekli şartları taşıyan ortaklarımızı başvuru için kayıtlı oldukları kooperatife bekliyoruz.”